Barselsvikariat som pædagogisk assistent eller pædagogmedhjælper i Trekløverskolens SFO og skole

dato

Trekløverskolen - afdeling Græse Bakkeby søger pædagogiskassistent/pædagogmedhjælper til et barselsvikariat i vores SFO og skole.

Trekløverskolen er en stor folkeskole, fordelt på 3 selvstændige matrikler; Græse Bakkeby og Falkenborg er 2 afdelinger med børn fra 0. klasse til og med 6. klasse. Marienlyst er fra 7-9. klasse.

Vi søger pr. 1. aug 2026 en dygtig, frisk og alsidig pædagogisk assistent / pædagogmedhjælper til et barselsvikariat til afd. Græse Bakkeby.

Ansættelsesperioden er fra 1. august 2026 – 31. juli 2027

Du skal brænde for arbejdet inden for spændet mellem leg og læring, udvikling og trivsel.
Vi søger dig, som er fagligt velfunderet, har visioner omkring inklusion, børnefællesskaber, trivsel, udvikling og læring.

Vi kan tilbyde

  • Et SFO-team med forskellige kompetencer.
  • 7 omsorgsfulde, humoristiske og engagerede kollegaer, som brænder for deres arbejde.
  • En mangfoldig Skole og SFO, flere af vores elever kan mange sprog, hvilket bidrager til en kulturel bredde på skolen.
  • Vi er en SFO med stolte traditioner, vi har bl.a. to store arrangementer: MGP og Halloween – samtidig er vi friske på at gribe en god ide.
  • Ca. 140 skønne børn i SFO´en, der spændt venter på en ny energisk, initiativrig og omsorgsfuld pa/pm.
  • Et særligt fokus på den pædagogiske og didaktiske udvikling på skolen. Vi arbejder meget praksisnært med udvikling i forhold til trivsel og læring.
  • God plads til egne ideer, værkstedsmuligheder og en god portion humor.
  • Faste personalemøder og teammøder.
  • Fokus på et aktivt og tæt forældresamarbejde.

Vi forventer, at du som pædagogiskassistent / pædagogmedhjælper
  • Er engageret og inkluderende i dit pædagogiske arbejde.
  • Gerne har erfaring indenfor skole og SFO-området.
  • Ser dig selv som en aktiv teamplayer.
  • Brænder for at være med til at videreudvikle vores SFO og skole.
  • Kan planlægge og udføre projekter/aktiviteter i SFO´en og i skolen.
  • Vil indgå i et team i skoledelen, hvor I tilrettelægger indsatserne og undervisningen sammen. Du skal kunne deltage aktivt i teamsamarbejdet, i arbejdet med kerneopgaven.
  • At du har lyst til at arbejde med en handleplan, beskrivelser af metodik og evaluering.
  • At du har en god relations kompetence, gode kommunikative kompetencer og samarbejdsevner.
  • At du betragter SFO og skole som én arbejdsplads og trives godt med bredden i opgaverne.
Græse Bakkeby SFO rummer ca. 140 skønne børn i alderen fra 6 år til 10 år. Vi åbner kl.6.30 og lukker igen kl. 17.00 (fredag kl. 16.30).

Stillingen er på 32 timer ugentligt. Du vil have timer både i SFO’en og i skolen. I skoletimerne vil du være én af to voksne i klassen.

Arbejdstiden placeres mellem klokken 6.30 og klokken 17. Der vil forekomme aftenmøder, skole-hjem-samtaler og lignende. Du bliver ansat efter gældende overenskomst.

Frist
Ansøgningen sendes elektronisk via linket i annoncen og skal være skolen i hænde senest den 20. juni 2026.

Ansættelsessamtaler finder sted løbende eller i uge 26.

Hvis du er interesseret
og har lyst til at komme på besøg eller høre mere, kan du kontakte pædagogisk leder Bo Steffin Larsen på telefon 29 66 51 03.

 

INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Frederikssund Kommune

-Virksomheden tilbyder:

-Arbejdsgiver:

Trekløverskolen - afdeling Græse Bakkeby, Højvang, 3600 Frederikssund

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 20-06-2026;

Se mere her: https://job.jobnet.dk/find-job/a7af8137-0606-419e-86d9-ee54855ebb46

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet