Magic the Gathering på biblioteket
Lørdag den 5. april kl. 10:00 åbner Frederikssund Hovedbibliotek dørene for Magic the Gathering-spillere. Her kan du tage dit eget deck med og deltage i en dag fyldt med "Kitchen Table Magic". Dette er en uformel måde at spille på, hvor det handler mere om sjov og kreativitet end konkurrence. Frederikssund Bibliotekerne sørger for borde, stole og kaffe, mens Shakir fra The Goblineers styrer slagets gang. Der er plads til 18 deltagere, og arrangementet er gratis, men kræver tilmelding.
Ordstrømmen: Skrivefællesskab for ungeMandag den 7. april kl. 13:00 kan unge deltage i skrivefællesskabet "Ordstrømmen" på Frederikssund Hovedbibliotek. Her kan skrivetalenter på alle niveauer mødes og dele deres passion for skrivning. Henrik Vandal vil være til stede for at guide deltagerne, og der er ingen krav om tidligere udgivelser. Dette fællesskab mødes to gange om måneden, både i Frederikssund og Jægerspris.
Bogklub for unge læsereSamme dag kl. 16:00 inviteres unge mellem 13 og 16 år til en bogklub på biblioteket. Her kan deltagerne diskutere en udvalgt Young Adult-bog i et afslappet miljø. Christine fra biblioteket vil lede samtalen og sørge for hygge og snacks. Deltagerne har også mulighed for at være med til at vælge, hvilke bøger der skal læses. Tilmelding sker via sms til Christine.
Praktisk information:
Magic the Gathering:
Dato: Lørdag 5. april 2025
Tid: 10:00
Sted: Frederikssund Hovedbibliotek, Jernbanegade 24, 3600 Frederikssund
Entré: Gratis billetter, tilmelding nødvendig
Ordstrømmen:
Dato: Mandag 7. april 2025
Tid: 13:00-15:00
Sted: Frederikssund Hovedbibliotek, Jernbanegade 24, 3600 Frederikssund
Entré: Gratis billetter
Bogklub for unge:
Dato: Mandag 7. april 2025
Tid: 16:00-17:00
Sted: Frederikssund Hovedbibliotek, 2. sal, Jernbanegade 24, 3600 Frederikssund
Entré: Gratis billetter
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her